Amasra İçin Hazırlanan Raporun Verileri Şirket’ten

page_10

Bartın-Amasra’da termik santralin sağlığa zararlı olmayacağına karar veren Halk Sağlığı Müdürlüğü, raporlarını santrali yapmak isteyen şirketin rakamlarıyla hazırlamış.

Amasra’da Hema Entegre Termik Santrali projesi, ÇED süreci ile ilgili 27 Şubat 2014 tarihinde yapılan İnceleme Değerlendirme Komisyon Toplantısı’na görüşüne başvurulan kurumlar arasında Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü, sunduğu görüş yazısında, “yapılmak istenen termik santralin Bartın-Amasra halkının sağlığı için herhangi bir olumsuzluk oluşturmayacağı” yönünde bilgi vermişti.

Eleştiriler üzerine Bartın Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Demir’in “Eskiden termik santral ölçümleri Halk Sağlığı Müdürlükleri tarafından yapılıyordu. Fakat şimdi bu ölçümleri Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yapıyor. Biz sadece onların yaptığı ölçümlerdeki rakamların halk sağlığına zararı olup olmadığını kontrol ediyoruz. Biz ‘termik santral zararlı değil’ demedik. Ölçümler belli bir rakamın üzerine çıktığında zararlıdır. Bize getirilen rakamlar bu çıtanın altındaydı. Şunu da ifade etmek gerekirse, rakamları bize şirket görevlileri getirdi. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü değil. Yani rakamların doğruluğu kesin değil” şeklinde yaptığı açıklama olayı başka bir boyuta taşıdı.

SKANDAL MECLİS GÜNDEMİNDE

Bu açıklamayı Meclis gündemine taşıyan CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması isteğiyle iki ayrı soru önergesi verdi. “Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün resmi kurumlar tarafından kendisine sunulan veriler ışığında değerlendirme yapmak yerine, projeyi gerçekleştirmek isteyen firmanın verdiği rakamlara göre görüş belirlemesi tam bir skandaldır” diyen CHP’li Yalçınkaya, Bakanlara şu soruları yöneltti: “Bartın İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Demir’in sözleri, Bakanlığınıza bağlı Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin görevini yerine getirmediğini ortaya koymaktadır. Bu konuda herhangi bir soruşturma başlatmayı planlıyor musunuz? Hema Entegre Termik Santrali projesi ÇED süreci ile ilgili, proje sahibi şirket yetkililerinin sunduğu verilerinden yola çıkarak ‘yapılmak istenen termik santralin Bartın-Amasra halkının sağlığı için herhangi bir olumsuzluk oluşturmayacağı yönünde’ görüş bildiren Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkililerinin, şirket tarafından bilinçli olarak yanlış yönlendirilmiş olabileceğini düşünüyor musunuz?”  DİLEK GEDİK 

http://www.taraf.com.tr/haber-skandal-rapor-sirketten-160915/