Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Başkanı: Bilim Oldukça Açık, Kömüre Yer Yok.

page_Unknown

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Başkanı, Avustralya Hükümeti’nden yedi temsilciyle yaptığı görüşme sonrasında, kömürde yeni gelişmelere artık yer olmadığını söyledi ve iddialı yenilenebilir enerji hedeflerinin avantajlarını vurguladı.

Christiana Figueres, Avustralya’nın tehlikeli iklim değişikliğiyle mücadelede maksimum çabaya ulaşmak için ulusal bir fikir birliğine gitmesi gerektiğini söylüyor. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Başkanı, Christiana Figuere, Avustralya Hükümeti’nden yedi temsilciyle yaptığı görüşme sonrasında, kömürde yeni gelişmelere artık yer olmadığını söyledi ve iddialı yenilenebilir enerji hedeflerinin avantajlarını vurguladı.

Güney Avustralya hükümetinin düzenlediği, Adelaide’de yapılan buluşmada, federal, eyalet ve bölge yöneticileri yenilenebilir enerji kullanımını sürdürme, enerji verimliliği planlarını koordine etme ve iklim değişikliğine adaptasyonda topluluklara yardım etme konusunda daha yakından çalışmak üzere anlaştılar.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Anlaşması Yönetici Sekreteri Figueres, eyalet ve bölgeleri Aralık ayında Paris’te düzenlenen iklim konuşmalarındaki  “güçlü” global anlaşmanın yaygınlaşmasında federal hükümetle çalışmaya teşvik etti.

Buluşma Özerk eyaletlerin ve bölgelerin çevre bakanlarının katılımı ile gerçekleşti. Victoria, Güney Avustralya, Queensland ve ACT. Federal Hükümet, Tazmanya ve New South Wales Hükümetleri “kıdemli resmi düzey” de temsil edildi; Western Australia ve Northern Territory buluşmaya katılmadı.

Buluşmanın resmi açıklamasına göre, Figueres endüstriyel dönem öncesine kıyasla 2C artan hava sıcaklığının tehlikeleri konusunda uyarılarda bulundu ve şunu vurguladı“ bilim şu konuda net, yeni ve azalmayan kömür kullanımına yer yok.”

Ardından, Figueres, Avustralya’nın iklim değişikliğinden korunma mücadelesinde, mümkün olan maksimum çabaya ulaşmak için ulusal bir fikir birliğine gitmesi gerektiğini söyledi. Federal Hükümet’in sera gazlarının azaltımına yönelik iddia edilen sessizliği hakkında sordu, ve “ okyanuslar da olduğu gibi, her şeyde med cezirler ve akıntılar var” dedi.

“Temmuz itibariyle Federal Hükümet’in ulusal hedeflerine dönmesini hoş karşılıyoruz ve bunun eyalet ve bölgelerin yaptığı şeyleri kapsayacağından eminim. Şüphem yok ki, hoş bir şaşkınlığa uğrayacağız.” Dedi.

Figueres, eyalet ve bölgelerin uluslar arası düzeyde Avustralya’nın çabalarını daha fazla destekleyebileceğini ve böylece Avustralya’nın gerçekten haklı çabalarıyla diğer endüstrileşmiş ülkelerle beraber yükselebileceğini vurguladı.

“Eyalet ve bölgeler, federal hükümete göre vatandaşlara çok daha yakın ve belki de iklim değişikliği hakkında şikayetleri ve oradaki fırsatları daha iyi yansıtabilirler.”

Figueres Federal Yenilenebilir Enerji Hedefi ( RET) üzerinden ayrıntılı politik çıkmazlar hakkında doğrudan yorumlarda bulunmasa da “ Genellikle, yüksek yenilenebilir enerji hedefi, yatırımı cazip hale getiriyor. Eğer son yıllarda Avustralya’da büyüyen bir şey varsa, o da yenilebilir enerji yatırımlarıdır. Bu da arzulanan yenilenebilir enerji hedefine sahip olmakta olumlu bir faktör.” Dedi.

Federal Hükümet, 2020 ötesi emisyon azaltım hedefleri üzerine danışmaya başladı ve hedefler Paris iklim konuşmaları üzerine odaklanacak.

Eyalet ve bölge bakanlarının resmi açıklamalarına göre İklim Değişikliği Otoritesi’nin tavsiyeleri üzerine, 2020 için minimum azaltım hedefi %19 olarak belirlendi ve 2025’te ise uluslararası beklentilerle buluşmak üzere %30 ‘a kadar yükseltileceği not edildi.

Federal Çevre Bakanı Greg Hunt, önerilen hedeflerin “oldukça güç” olduğunu söyledi. Yeşiller ise, otoritenin önerilerinin 2C ısınmadan kurtulmak için yeterli olmayabileceğini söylüyor.

Güney Avustralya İklim Değişikliği Bakanı, Ian Hunter, Federal Hükümet’in “yandaşları bir kenara alacağını” ve İklim Değişikliği Otoritesi’nin önerdiği hedefleri “benimseyeceğini” umduğunu söyledi.

Victoria Çevre Bakanı Lise Neville, Victoria Hükümeti’nin de İklim Değişikliği Otoritesi’nin önerdiği hedefleri desteklediğini söyledi.” Victoria, Commonwealth’in de İklim Değişikliği Otoritesi’nin raporunda bulunan tavsiyeleri kabul etmesi gerektiğini söyledi.

Avustrulya Hükümeti, Victoria’nın emisyon hedeflerini gözden geçirmek üzere söz verdi ve uzman danışmanlarla çalışarak önemli bir işe başladı.

Queensland Eyaleti Çevre Bakanı Steve Miles, Campbell Newman öncülüğünde alınan galibiyetten sonra eyaletin yeniden iklim değişikliği üzerinde devreye girdiğini söyledi. Hükümet, söylentilere göre bir yerel konseyin deniz seviyesi yükselmesinden bahsetmesini yasakladı.

“Diğer eyaletlerle karbon kirliliğini azaltmak için çalışmaya hazırız.” dedi. “Size kişisel olarak kendimi küresel ısınmayı 2C altında sınırlamak için adadığımı söyleyebilirim, bunu Büyük Set Resifi’nin hatırı, resifteki işler ve çocukların geleceği için yapıyorum.”

CSIRO ve Meteoroloji Barosu tarafından Ocak’ta yayınlanan öngörüler gösteriyor ki Avustralya, 2030 yılında 1986 ve 2005 yılları arasında yaşadığı yıllık ortalama sıcaklıktan 1.3 C daha yüksek bir sıcaklıkla boğuşacak. Yine öngörülere göre bu duruma aşırı kuraklık ve ülkenin güney kesimine düşen yağış miktarının azalması da eşlik edecek.

Bunun da ötesinde eğer atmosfere salınan sera gazlarının miktarında azaltma yaratacak girişim düşük kalırsa Avustralya endüstri öncesi döneme kıyasla 2090’a kadar 5 C’den daha fazla ısınabilir.

Kayıtlara geçmiş en sıcak ve 3. en sıcak yıllarını sırasıyla 2013 ve 2014 yıllarında yaşamış olan Avustralya 1990’dan beri halihazırda 0.9 C ısınmış durumda.

Çeviren: Dilde Hayriye Şerbetçi

Yazının orjinali için: http://www.theguardian.com/environment/2015/may/04/un-climate-chief-says-the-science-is-clear-there-is-no-space-for-new-coal