İskenderun Çevre Koruma Derneği

thumb__skenderun_evreDerne_i

Çernobil nükleer santralında meydana gelen patlama ve sonrasında yaşananlar, hükümetin duyarsızlığı, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi… İşte İskenderun Çevre Koruma Derneği 1986 yılında böyle bir ortamda kuruldu.

 

1986 yılı İskenderun’da çevre duyarlılığı için bir milat oluşturur. Çernobil nükleer santralında meydana gelen patlama ve sonrasında yaşananlar, bugün bile anımsamak istemediğim olumsuz bir süreç, hükümetin ve hükümet üyelerini duyarsızlığı, kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi…   İşte İskenderun Çevre Koruma Derneği 1986 yılında böyle bir ortamda kuruldu.

Hemen faaliyete geçen dernek güncel çevre sorunlarıyla ilgili çalışmalar yapıyor, konferanslar, okul konferansları, çevre kitaplığı kurulması, bilgilendirmeler, basın açıklamaları bir birini kovalıyordu. Okuyor, bilgileniyor ve çevresini de bilgilendiriyordu dernek.

Kısa zamanda gördük ki; çevre sorunları yerel ölçekte sorunlar değil. Bölgesel, ülkesel ve hatta küresel ölçekte sorunlar. O zaman çoğalmak zorundaydık. Daha çok dernek, daha çok insan gücü gerekiyordu.

Hemen bir Çevre Bülteni yayınladı. Bu bültende; dernek nasıl kurulur, tüzük örnekleri, yasal mevzuat ve bu gibi metinlere geniş oranda yer verildi ve bültenimizi geniş bir çevrede dağıtılmaya başlandı. Kamuoyu duyarlı ve rahatsızdı. Çernobil felaketinin bilinen sonuçları yaşanıyor, çevre yavaş yavaş kirleniyor, kirletiliyordu…

Çağrımız hemen yanıt buldu Antakya, Osmaniye, Adana, Tarsus, Mersin çevre koruma dernekleri bir biri ardına kuruldu. Daha sonra Silifke, Kazanlı, Harbiye, Kahraman Maraş, Payas, Odabaşı, Erzin, Pozantı dernekleri aramıza katıldılar. Giderek çoğaldık, kamuoyunun maddi manevi desteğiyle büyüyorduk.

İşte böyle bir zamanda çevre koruma dernekleri birlikte çalışabilirler mi fikri ile var olan derneklerle Adana’da 01 Şubat 1991 tarihinde bir toplantı gerçekleştirdik. Bu, daha sonra Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri  (DAÇE) olarak anılacak olan DAÇE’nin ilk toplantısıydı.

Akkuyu’da başlayan nükleer karşıtı mücadele; tüm Türkiye’den, bazen da yurt dışından binlerce insanın katkı ve katılımıyla yaşanmış, zamanın Ecevit hükümetinin yapımını erteleme kararı ile noktalanmış,  günümüzde ise yeniden hareketlenmiş, zaman zaman yaşanan çatışma ve çelişkileri de içeren uzun ve yoğun yaşanmış bir süreç.

Doğu Akdeniz Çevrecileri olarak yörede yapılan tüm etkinliklerde yer aldık. Toplantıların, şenliklerin, mitinglerin, yürüyüşlerin programlanması, duyurulması ve gerçekleştirilmesine az veya çok katkıda bulunduk. Bunlarla da yetinmeyerek nükleer karşıtı savaşımın daha geniş bir çevreye yayılması için yerel ve bölgesel boyutta başka etkinlikler de düzenledik.

İskenderun Çevre Koruma Dermeği olarak DAÇE etkinlikleri dışında;

Tehlikeli atık yüklü m/v Ulla gemisinin İskenderun körfezinde batması, İskenderun körfezinin yerel kirleticileri, taşocakları sorunu, kuş göç yollarını tehdit eden projelerle mücadele, şimdilerde ise İskenderun körfezine yapılması planlanan sayısı 12’nin üzerinde termik santrallere karşı hukuki ve yerel mücadeleler derneğimizin yol göstericiliğinde sürmektedir.

imza kampanyası için : http://www.change.org/tr/kampanyalar/doğayı-katlederek-insanlar-üzerinden-para-kazanma-hırsı-olanlara-canlı-yaşamına-son-verecek-olan-termik-santralleri-bölgemizde-istemiyoruz

imza kampanyası için : http://www.change.org/tr/kampanyalar/diler-holding-temiz-iskenderun-i%C3%A7in-termik-santral-yerine-g%C3%BCne%C5%9F-ve-r%C3%BCzgara-yat%C4%B1r%C4%B1m-yap%C4%B1n

imza kampanyası için : http://www.change.org/tr/kampanyalar/diler-holding-temiz-iskenderun-için-termik-santral-yerine-güneş-ve-rüzgara-yatırım-yapın